POLONYADA EĞİTİM NEDEN ÇOK AVANTAJLI?

Avrupa’nın en hızlı büyüyen ve en genç nüfusa sahip ülkelerinden biri olan Polonya, üniversite eğitimi almak her geçen yıl daha da populer bir fikir haline gelmeye başlıyor. Çok sayıda üniversitenin İngilizce eğitim verdiği Polonyada eğitim ve yaşam giderlerinin oldukça ekonomik olması ve eğitim kalitesinin çok yüksek düzeyde olması birçok değişik ülkeden öğrencileri Polonya’da eğitim almaya çekiyor. Polonyada konuşulan resmi dil Lehçe olmasına rağmen ülkenin birçok üniversitesinde tıp, mühendislik, işletme, eczacılık gibi bölümlerde İngilizce eğitim verilmektedir.

Polonyada üniversite eğitimi almak isteyen adayların lise mezunu olmaları yeterlidir. Öğrencilerin ayrıca Türkiye’de üniversite sınavında başarılı olmuş ya da bir üniversiteye yerleştirilmiş olmaları şartı aranmamaktadır.  Polonyada eğitim almak üzere başvuru yapan adaylar lisede almış oldukları dersler, başarı durumları, yeterlilikleri ve tercihleri doğrultusunda Polonya üniversitelerine yerleştirimektedir.

Polonyada üniversite eğitimi İngilizce ya da Lehçe olarak alınabilmektedir. Polonya üniversite eğitim sisteminde lisans eğitimi 3 yıl sürer. Bazı mühendislik bölümlerinde ise bu süre 4 yıla kadar uzayabilmektedir. Tıp eğitimi 6 yıl, eczacılık ve diş hekimliği eğitimi ise 5 yıl sürmektedir.

Ayrıca eğitim aldığınız üniversite kadar yaşadığınız şehir ve o şehrin ve çevresinin size sunduğu kültürel olanaklar bireysel gelişim ve vizyon edinmeniz çok önemlidir. Krakow şehri bu anlamda sizin için müthiş bir fırsat olacaktır. Ayrıca Polonya’da çok uluslu bir ortamda, Avrupa’nın tam ortasında yaşayacak, birçok Avrupa ülkesinden arkadaşlar edinip, bu ülkelere şehirler arası yolculuk yapar gibi gidebileceksiniz. Üniversite eğitiminizin ardından bireysel gelişim, kültür ve vizyon bakımından Türkiye’de eğitim alan birçok öğrenciden daha üstün olacak, daha öncelikle tercih edileceksiniz.

Avrupa’da yaşayacak, Schengen vizeniz ile Tüm Avrupa’da  serbest dolaşım avantajını kullanacaksınız.

KRAKÓW HAKKINDA

13623035505_c3759a87ed_o

Eski başkent ve kraliyet şehri Krakow, Polonya’nın en ihtişamlı ve güzelşehirlerinden birisidir. En turistik şehri ve turizm noktasıdır. Polonya’nın kalbidir

Polonya Cumhuriyeti, Merkezi Doğu Avrupa’nın en geniş ve en kalabalık ülkesidir.

TEMEL BİLGİLER VE GİDERLER

Location Poland. Green pin on the map.
  • Temel bilgiler
  • Yaşam malıyetleri
  • Polonya’da Ortalama Yaşam Maliyetleri

VİZE İŞLEMLERİ

Directly above photograph of an application for a visa.

Polonya Eğitim Vizesi Hakkında Genel Bilgi